Rozhovor pro Hospodářské noviny

23.02.2017

Vyšší dívčí Lucie Hrdličkové: Mám nadpřirozené schopnosti, věří bývalý manažer

Ondřej Suchopár patří k vrcholovým manažerům, kteří kolem čtyřicítky změnili svůj život.

Suchopárova změna ale byla výjimečná a radikální. Z muže, který obchodoval s mobily, se stal léčitel.

"Mé cíle jsou teď svoboda a práce, která mě naplňuje," říká.

Ondřej Suchopár měl příjemně placenou pozici, pěkný služební vůz a firemní kreditku na obědy s klienty. Pak se, ještě ani ne třicetiletý, ocitl na prahu vyhoření.

Podle bývalého vrcholového manažera Ondřeje Suchopára má člověk v období kolem čtyřiceti let jednu z posledních šancí "naskočit na vlastní život" a rozhodnout o svých prioritách: o čase i zdrojích.

A tak se té příležitosti krátce před čtyřicítkou chopil. Exmanažerů jako on, kteří se rozhodli změnit vlastní život, chodí po Praze v posledních letech desítky. Příběh Ondřeje Suchopára z nich ale rozhodně vyčnívá. Když se zeptáte jeho bývalých kolegů, zda ten příběh znají, odpovědí, že velmi dobře. A podle nich je dobrý pro noviny, pro milovníky ezoteriky, stejně jako pro vědce a psychology.

Ve zkratce zní zhruba takto: po dospívání, během něhož se vyrovnával s tím, že ho v dětství opustila matka, vystudoval ekonomii a vrhl se na klasickou korporátní cestu jako řada jeho spolužáků z devadesátých let. Začal jako specialista prodeje u firmy Panasonic. Prodával produkty pro telekomunikace a mobily. Tak obstojně, až se vyšvihl do pozice obchodního ředitele společnosti Alcatel pro Česko a Slovensko. Značka francouzských mobilních telefonů tehdy zažívala v tuzemských podmínkách boom, než mu z něj ukrojili sílící konkurenti. (Jistě si pamatujete první pestrobarevné telefony s vysouvací anténou.)

Ondřej Suchopár měl příjemně placenou pozici, pěkný služební vůz a firemní kreditku na obědy s klienty. A často dost fofroval. "Byla období, kdy jsem pendloval mezi Prahou a Bratislavou během jediného dne," vzpomíná.

Firma pak začala na globální úrovni upadat. A Ondřej Suchopár, jemuž nebylo ani třicet, se ocitl na prahu vyhoření. Personalisté mu doporučili změnit práci a klidně přijmout i nižší pozici. Učinil tak. Přestoupil do Nokie, která právě válcovala trh s mobilními telefony. Suchopár měl na starosti prodej a vztahy se zákazníky, nápor na chvíli opadl. Firma v té době představila několik typů mobilů, které se počtem prodaných kusů zapsaly do historie. Potom ale přišel další zlom.

Plavba na Titaniku

"Poslední tři roky byly v Nokii jako na Titaniku a to poznamená psychiku každého. Z týmu třiceti lidí jsme zbyli tři se stejnou administrativou. Ve finále mi ze stresu, neuvěřitelné byrokracie a množství e-mailů tikalo levé oko. Měl jsem emoce v háji," vzpomíná Suchopár. Vrchol prý přišel, když do tříčlenného týmu dosadilo vedení nového šéfa z Chorvatska, který létal domů na víkendy a bydlel v hotelu, zatímco firma vyhlásila období úspor.

Divizi mobilních telefonů od Nokie v roce 2013 odkoupil Microsoft. Suchopár zažil na jaře roku 2014 stěhování do jeho pražské centrály na Brumlovku a už cítil, že nemá smysl pokračovat dál. Po několika měsících v Microsoftu skončil. "Intuice byla dobrá," říká.

O intuici je tak trochu vlastně i následující příběh. O racionálno se v něm totiž moc opírat nedá.

Synchronicita v karlínské kavárně

Po třech letech od opuštění korporátního světa si se mnou dává schůzku člověk, který si říká osobní průvodce a taky léčitel. Z jeho životopisu a webových stránek se dočítám, že během posledních let strávených v korporaci a v následné kariérní pauze se opakovaně vracel do indického ašramu na různé kurzy homeopatického léčení. Jeho web se hemží výčtem kurzů od léčení zdrojovou energií přes kurz šamanského rituálu v Mexiku až po základy astrologie Antonína Baudyše.

Ondřej Suchopár o sobě dnes říká, že má nadpřirozené schopnosti, a sám sebe by se nebál nazvat šamanem. Jen na vizitce, kde mimochodem stojí, že své zákazníky a pacienty přijímá v Půlnoční ulici, se tomu pojmenování vyhýbá. Tohle slovo je chtě nechtě trochu zprofanované.

Předsudky a představivost tak před naší schůzkou pochopitelně pracují. Očekávám, že do karlínské kavárny vstoupí asketický mnich nebo vlasatý jogín v indickém pandžábí podobný zarostlému herci Richardu Gereovi, který také jezdí rozjímat do Indie. Takže mě trochu uklidňuje, ale vlastně trochu i zklame, že do karlínské kavárny přichází muž mladistvé vizáže v mikině a teniskách, který zapadá mezi zbytek hipsterského a mladistvého osazenstva. V Karlíně posedlém trendy ostatně chvíli po skončení manažerské kariéry podnikal.

Na asketický život to zrovna nevypadá. Můj host si objednává objemné caffé latte, rovnou dvakrát, a taky poctivou anglickou snídani. Klobásky, fazole, slaninu, prostě všechno, co k tomu patří. To už se mi asi v panenkách protáčí obrovské otazníky a roste ve mně podezření, že jsem omylem kývla na účast v podezřelé reality show.

Začínám opatrně. Ptám se, čemu se tedy dnes věnuje a jaký má po osmnácti letech, kdy mu cíle nastavovala korporace, cíl osobní. "Mé cíle jsou teď svoboda a práce, která mě naplňuje," říká. "Vše ostatní totiž přichází potom díky synchronicitám v našem životě. Anglicky se tomu také říká flow. Je to ale jen o tom, že děláte srdcem, co máte rád, a pak se život mění v ráj," doplňuje.

V tomto popisu zatím aktuální schůzka ničím nevybočuje od setkání a debat, které jsem vedla s jinými bývalými manažery. Výrazem "flow", který značí, že člověk dělá něco s nadšením a je na to vnitřně naladěn, operují dnes koučové a mentoři běžně. A manažeři na flow usilovně pracují.

Tak šťourám dál: Jak léčíte a v čem jsou vaše nadpřirozené schopnosti? A tady přichází krizový moment. Ondřej Suchopár mě vyzývá, abych natáhla dlaň, a pár centimetrů nad ní nastavuje do vzduchu tu svou. "Cítíte teplo," oznamuje mi svérázně. V tu chvíli cítím skoro pálení a nadávám vlastní hlavě, že si jeho myšlenku tak rychle vsugerovala. Podle něj je toto teplo zdrojová energie, která proudí skrze jeho srdeční čakru (neboli oblast energetického centra, jak ji nazývají východní filozofie) a vychází jeho rukama. Prací s energií, stimulacemi i psychologií je prý schopen léčit lidem problematické medicínské diagnózy od problémů se zády po onkologické nálezy.

Chtě nechtě začínám k jeho vyprávění přistupovat s despektem. Prostě se mi tomu nechce věřit. Suchopár mi přitom vysvětluje, že jeho práce s energiemi se dá jednoduše vědecky vysvětlit. "V oblasti srdeční čakry se nalézá 22. torzní pole, které je buď otevřené, nebo zavřené. A já mám tenhle kanál otevřený," popisuje.

Na svém webu odkazuje k Albertu Einsteinovi a jeho konstatování, že energie nemůže být vytvořena či zničena, může být pouze transformována z jedné formy do druhé.

Přerod pod betonovou peřinou

Bez dalšího osobního hodnocení tak poslouchám dál. A jeho příběh se snažím předat jen tak, jak jsem nakoupila. Koneckonců Ondřej Suchopár uvádí, že pomohl stovkám klientů a o pomoc se na něj dnes obracejí další. Momentálně kromě léčení nabízí lidem pomoc s jejich osobní proměnou a nalezením sama sebe.

Nejen řadu odrostlých manažerů, ale také dvacetiletých lidí dnes podle něj trápí nenaplněnost života. Často mají dost prostředků, ale bývají znudění, kvůli starším traumatům jim nefungují vztahy a přijde okamžik, kdy postrádají smysl v tom, co dělají.

Sám Ondřej Suchopár takových chvil prožil víc. To už se vracíme k začátkům jeho příběhu, které jsou hmatatelné a většině smrtelníků pochopitelné. Ten první přelomový moment podle něj přišel, když byl před několika lety na služební cestě v Londýně a v hotelu mu v noci po bujarém večeru spadl na hlavu strop. Hotel se jmenoval Wake Up. Na tohle probuzení rozhodně nezapomene. Vzbudil se pod velkou betonovou deskou a dodnes z toho má na čele dlouhou jizvu. "To byla holt karma," směje se.

Odškodnění z hotelu mu přišlo po dvou letech, když byl na svém prvním pobytu v Indii. Tam už probíhala skutečná transformace manažera, jejíž výsledek dnes Suchopárovo okolí buď nechápe, popírá, nebo akceptuje.

Je to na vás.